Skip to content

Što su zubni implantati?

Posted byBorna Čorić | | Posted inImplantologija
zubni implantati

Zubni implantati su maleni titanski vijci koji se ugrađuju u čeljusnu kost kako bi zamijenili korijen zuba. Izrađeni su od biokompatibilnih materijala i predstavljaju trajno rješenje za nedostatak zuba.

Ugradnja zubnih implantata moguća je u slučaju nedostatka jednog ili više zuba te kod potpune bezubosti.

Proces ugradnje implantata je brz i bezbolan postupak koji se izvodi pod lokalnom anestezijom.

Postupak ugradnje zubnih implantata

3D CBCT uređaj
3D CBCT uređaj

Postupak ugradnje implantata započinje prvim pregledom u ordinaciji dentalne medicine, pri kojem se izrađuje CT digitalni sken kako bi se vizualizirao trodimenzionalan prikaz čeljusne kosti.

Prvi pregled

Pomoću 3D digitalnog skena procjenjuje se mogućnost ugradnja zubnih implantata te se izrađuje potpuno individualizirani plan. Uz plan, također je moguće i procijeniti vrijeme potrebno za ugradnju implantata te financijski plan.

Prikaz 3D CBCT-a.
Prikaz 3D CBCT-a

Ugradnja zubnih implantata

Trajanje postupka ugradnje implantata ovisi o broju implantata koji se postavljaju i zahtjevnosti samog zahvata.

Zahvat ugradnje implantata, ovisno o složenosti zahvata te željama pacijenta, može biti izveden u lokalnoj anesteziji ili u sedaciji.

Zahvat započinje stvaranjem malog reza na zubnom mjestu kako bi se izložila kost. Zatim se, posebnim svrdlima preparira ležište u kosti te se postavi zubni implantat.

Ovisno o protokolu, implantat može ostati prekriven zubnim mesom ili se odmah postavlja mali nastavak – gingiva former. Na kraju, doktor dentalne medicine zatvara zubno meso šavovima koji se uklanjaju nakon 7 dana.

Oporavak nakon ugradnje zubnih implantata

Nakon zahvata, pacijenti mogu osjetiti blagu nelagodu, oticanje ili manje krvarenje, što su uobičajene pojave koje se mogu ublažiti pridržavanjem preporuka .

U prvim danima nakon zahvata preporučuje se odmor i izbjegavanje fizičkih aktivnosti. Primjena hladnih obloga na područje zahvata može smanjiti oticanje.

Važno je održavati oralnu higijenu korištenjem mekane četkice i izbjegavati ispiranje usta prvih 24 sata kako bi se omogućilo pravilno zacjeljivanje.

Preporučuje se konzumacija mekane i hladne hrane te izbjegavanje pušenja i alkohola, jer oni mogu negativno utjecati na proces zacjeljivanja.

Cijeljenje i srastanje

Cijeljenje mekog tkiva
Cijeljenje mekog tkiva nakon 7 dana od ugradnje implantata

Nakon zahvata dolazi do procesa koji se zove oseointegracija, postupno srastanje zubnog implantata s kosti, što omogućuje njegovu čvrstu i trajnu stabilnost. Faza srastanja traje od 3 do 6 mjeseci.

U drugoj fazi (2-4 tjedna) tijelo počinje stvarati novu kost oko implantata. Implantat je još uvijek osjetljiv pa ga ne treba opterećivati. Uputno je pridržavanje pravila oralne higijene i izbjegavanje tvrde hrane.

U trećoj fazi (3-6 mjeseci) nova kost postaje sve jača i povezuje se s implantatom. Implantat postaje stabilan i spreman za završnu protetsku fazu (ugradnju krunice ili mosta).

Procjena srastanja

Nakon faze srastanja i oporavka, slijedi utvrđivanje je li prethodno ugrađeni zubni implantat srastao s kosti, što doktor dentalne medicine utvrđuje pomoću rendgenske slike.

RVG snimka implantata
RVG snimka implantata nakon 3 mjeseca od ugradnje zubnog implantata

Samo srastanje zubnog implantata ovisi o stanju organizma pacijenta te je li se pacijent pridržavao uputa koje je doktor dentalne medicine dao nakon ugradnje implantata.

Otvaranje implantata

Sljedeća faza je otvaranje implantata i postava gingiva formera, odnosno strukture koja je zadužena za oblikovanje zubnog mesa za trajni protetski rad.

Riječ je o brzom i minimalno invazivnom postupku koji značajno doprinosi dugovječnosti i estetici konačnog rješenja.

Sam postupak započinje primjenom lokalne anestezije kako bi zahvat bio potpuno bezbolan. Zatim doktor dentalne medicine pažljivo radi mali rez na zubnom mesu iznad implantata i otkriva implantat.

Nakon što je implantat otkriven, u njegov otvor postavlja se gingiva former – mali metalni nastavak koji omogućava pravilno oblikovanje zubnog mesa oko implantata.

Ovo je važan korak jer osigurava prirodan izgled buduće krunice, omogućujući da se zub savršeno uklopi s ostatkom osmijeha.

Postava gingiva formera
Postava gingiva formera

Ovisno o individualnom slučaju, pacijent može imati gingiva former od nekoliko tjedana do mjesec dana prije nego što se postavi trajna protetska nadoknada.

Oporavak nakon otvaranja implantata

Budući da je otvaranje implantata manji kirurški zahvat, oporavak je obično brz i bez komplikacija. Pacijenti mogu osjetiti blagu nelagodu, osjetljivost ili oteklinu, no to su normalne reakcije koje prolaze u roku od jednog do dva dana.

Preporučuje se konzumacija mekane hrane te izbjegavanje vrućih i iritirajućih namirnica prvih 24 sata.

Oralna higijena ostaje ključna – iako treba biti oprezan pri četkanju kako ne bi došlo do iritacije zubnog mesa.

Ako su postavljeni šavovi, doktor dentalne medicine ih može ukloniti nakon 7 do 14 dana, a nakon što zubno meso potpuno zaraste i oblikuje oko implantata, pacijent je spreman za sljedeći korak – otiskivanje.

Digitalni sken nakon skidanja gingiva formera
Digitalni sken nakon skidanja gingiva formera

Faza izrade otiska i trajnog rada

Nakon što implantat uspješno sraste s kosti i zubno meso se pravilno oblikuje, dolazi sljedeći ključni korak – izrada preciznog otiska ili digitalnog skena implantata.

Ovaj postupak omogućuje doktoru dentalne medicine i dentalnom tehničaru da izrade savršeno prilagođenu krunicu ili zubni most koji će se estetski i funkcionalno uklopiti s ostatkom pacijentovih zuba.

Fotografija zubnog mesa 14 dana od otvaranja implantata.
Fotografija zubnog mesa 14 dana od otvaranja implantata
Digitalni sken za trajni rad na implantatima
Digitalni sken za trajni rad na implantatima

Budući da je svaki pacijent jedinstven, a položaj implantata specifičan za svakoga, ne postoji univerzalno rješenje koje bi odgovaralo svima.

Cilj uzimanja otiska ili digitalnog skena je osigurati da protetska nadoknada savršeno pristaje, omogućavajući prirodan izgled i pravilan zagriz.

Svaka nepravilnost u ovoj fazi mogla bi rezultirati neudobnim osjećajem, lošom raspodjelom pritiska prilikom žvakanja ili estetskim neskladom.

Postupak može biti izveden na dva načina – klasičnim otiskom ili digitalnim skeniranjem.

1. Klasični otisak

Tradicionalna metoda uključuje korištenje specijalnih otisnih masa i otisnih žlica.

Proces započinje postavljanjem otisnog transfera na implantat – to je mali metalni nastavak koji precizno označava njegov položaj. Nakon toga, doktor dentalne medicine koristi otisnu masu, koja se prilagođava obliku implantata i okolnih struktura.

Nakon što se materijal stvrdne, otisak se šalje u dentalni laboratorij, gdje tehničar izrađuje individualiziranu krunicu ili zubni most. Iako je ova metoda dugi niz godina bila standard, danas se sve češće zamjenjuje digitalnim skeniranjem zbog veće preciznosti i ugodnijeg iskustva za pacijenta.

2. Digitalno skeniranje

Suvremena dentalna medicina omogućila je napredak u ovoj fazi zahvaljujući intraoralnim skenerima, koji omogućuju brzo i precizno snimanje implantata i okolnih struktura.

Doktor dentalne medicine koristi mali ručni skener koji u stvarnom vremenu stvara trodimenzionalni prikaz pacijentove usne šupljine na ekranu.

Ova metoda eliminira potrebu za otisnim masama, što je posebno korisno za pacijente s refleksom na povraćanje ili osjetljivošću na klasične otiske.

Digitalni podaci se odmah šalju u dentalni laboratorij, gdje tehničari izrađuju krunicu uz pomoć CAD/CAM tehnologije, čime se osigurava maksimalna preciznost i brža izrada.

Izrada trajnog rada

U fazi izrade trajnog rada tehničar, koji uz pomoć doktora dentalne medicine, odabire nadogradnju koja se pomoću vijka pričvrsti u ugrađeni zubni implantat. Tehničar izrađuje krunicu ili zubni most koji u potpunosti imitira prirodne zube.

Nedostatak jednog zuba

Presjek CBCT-a. Nedostatak jednog zuba
Presjek CBCT-a. Nedostatak jednog zuba

U slučaju izgubljenog zuba, postupak ugradnje zubnog implantata je bolji izbor u odnosu na zubni most. Za izradu zubnog mosta potrebno je izbrusiti dva susjedna zuba kako bi se zubni most mogao postaviti. U slučaju kada su susjedni zubi intaktni, odnosno nisu endodotski liječeni i nemaju velike ispune, to je nepotreban postupak.

Vrlo često je pozicija izgubljenog zuba ta koja onemogućava izradu zubnog mosta. U slučaju kad je zub zadnji u nizu, jedino fiksno rješenje je ugradnja implantata.

Nedostatak više zubi

Presjek CBCT-a. Nedostatak više zubi
Presjek CBCT-a. Nedostatak više zubi

U slučaju nedostatka više zubi potrebno je ugraditi dva ili više implantata na kojim se izrađuje zubni most koji premošćuje bezubu regiju.

Kod ugradnje dva ili više implantata također izbjegavamo brušenje zdravih zubi.

Zubni implantati su idealno rješenje kada u stražnjem području nedostaju svi zubi kako bi se izbjegla potreba za izradom mobilnog nadomjestka poput mobilne proteze.

Ortopantomogram-nakon-postave-implantata
Ortopantomogram – nakon postave implantata

Nedostatak svih zubi – potpuna bezubost

Na zubnim implantatima moguće je izraditi nadomjestak koji će zamijeniti sve zube.

Ugradnjom više zubnih implantata u jednu ili obje čeljusti moguće je nadomjestiti sve zube fiksnim ili polufiksnim nadomjestkom.

Vrlo često nakon ugradnje 4 ili više zubnih implantata moguće je odmah nakon zahvata opteretiti implantate fiksnim nadomjeskom. Popularni naziv za terapiju na 4 implantata je All-on-4, te na 6 implantata All-on-6.

Što su All-on-4, All-on-6?

Svi ovi koncepti temelje se na ugradnji titanskih implantata u čeljusnu kost, koji služe kao sidrišta za fiksni most. Razlika između njih leži u broju implantata i raspodjeli opterećenja.

All-on-4

Koristi se četiri implantata, pri čemu se dva stražnja postavljaju pod kutem kako bi se iskoristila postojeća kost i izbjegla potreba za nadogradnjom kosti.

Ova metoda je idealna za pacijente s ograničenom količinom kosti i omogućuje brzo rješenje, često uz privremeni most istog dana.

All-on-6

Koristi šest implantata, pružajući dodatnu stabilnost i bolju raspodjelu opterećenja.

Ova tehnika je preporučena za pacijente koji imaju nešto bolju kvalitetu kosti i žele dugotrajnije i čvršće rješenje.

Prednosti ovih metoda

Bez obzira na odabrani koncept, All-on-x tehnike donose brojne prednosti u odnosu na klasične proteze i pojedinačne implantate:

1. Brža rješenja – u mnogim slučajevima pacijent može dobiti privremene fiksne zube odmah nakon ugradnje implantata (tzv. “teeth in a day” metoda).

2. Fiksna i stabilna proteza – nema pomicanja niti potrebe za ljepilima kao kod klasičnih proteza.

3. Bolja estetika i funkcionalnost – zubi izgledaju prirodno i omogućuju normalno žvakanje i govor.

All on 4 u obje čeljusti.
All on 4 u obje čeljusti
Ortopantomogram nakon postave 4 implantata
Ortopantomogram nakon postave 4 implantata
All on 6 u obje čeljusti.
All on 6 u obje čeljusti

Jeste li kandidat za ugradnju implantata?

Uspješnost ugradnje implantata ovisi o više faktora, uključujući zdravlje kosti, opće zdravstveno stanje i oralnu higijenu. Razumijevanje ovih uvjeta može pomoći pacijentima da procijene jesu li prikladni za ovu vrstu terapije.

Zdravlje kosti – temelj uspjeha implantata

Ključni faktor za ugradnju zubnih implantata je kvaliteta i količina čeljusne kosti.

Budući da implantat mora srasti s kosti u procesu oseointegracije, potrebno je da pacijent ima dovoljnu gustoću i volumen kosti kako bi implantat bio stabilan i dugotrajan.

U slučaju nedostatka kosti, moguća su rješenja poput augmentacije kosti (nadogradnje kosti) ili sinus lifta.

Opće zdravstveno stanje i životne navike

Iako su implantati dugotrajno rješenje, njihova uspješnost u velikoj mjeri ovisi o općem zdravlju pacijenta.

Dijabetes, osteoporoza i autoimune bolesti mogu utjecati na proces cijeljenja, ali uz pravilnu kontrolu bolesti, mnogi pacijenti i dalje mogu biti kandidati.

Također, pušenje je jedan od glavnih faktora rizika jer može usporiti proces cijeljenja i povećati rizik od neuspjeha implantata. Pacijenti koji su spremni prestati pušiti ili smanjiti konzumaciju imaju veće šanse za uspješan ishod.

Oralna higijena i briga o implantatima

Budući da su implantati trajno rješenje, pacijenti moraju biti spremni na dosljednu oralnu higijenu i redovite posjete stomatologu.

Osobe koje imaju povijest teškog parodontitisa ili lošu oralnu higijenu mogu biti pod povećanim rizikom od periimplantitisa – upale tkiva oko implantata. Redovito čišćenje, korištenje interdentalnih četkica i posjete doktoru dentalne medicine ključni su za dugotrajan uspjeh terapije.

Ugradnja implantata je proces koji zahtijeva strpljenje i posvećenost, jer cijeli postupak može trajati od nekoliko mjeseci do godinu dana, ovisno o individualnim okolnostima.

Psihološka i financijska spremnost

Pacijenti moraju biti svjesni da se proces ne završava samo ugradnjom implantata, već uključuje fazu cijeljenja, otvaranje implantata, uzimanje otiska ili digitalnog skena te konačno postavljanje trajne protetske nadoknade. Osim toga, financijski aspekt također igra važnu ulogu.

Zubni implantati predstavljaju dugoročnu investiciju u zdravlje i kvalitetu života, ali njihova cijena može biti viša u usporedbi s klasičnim protezama ili mostovima. Ipak, s obzirom na njihovu dugotrajnost i prednosti, mnogi pacijenti ih smatraju vrijednom investicijom.

Kako znati jeste li kandidat?

Najbolji način da saznate jeste li dobar kandidat za implantate je konzultacija sa doktorom dentalne medicine ili oralnim kirurgom. Na temelju kliničkog pregleda, rendgenskih snimaka i CBCT analize (3D snimke čeljusti), može se procijeniti stanje kosti, analizirati moguće faktore rizika i predložiti najbolje rješenje prilagođeno vašem slučaju.

Nakon detaljnog pregleda i analize CBCT digitalnog snimka, te pri procjeni dobi i općeg zdravstvenog stanja pacijenta doktor donosi odluku o ugradnji implantata.

Presjek CBCT-a kosti pogodne za ugradnju implantata.
Presjek CBCT-a kosti pogodne za ugradnju implantata

Ukratko: kandidat za ugradnju implantata je osoba starija od 18 godina, osoba kojoj nedostaju jedan ili više zubi, osoba koja želi fiksno trajno rješenje kod potpune bezubost kao i osoba čije opće zdravstveno stanje, ukoliko postoji adekvatna koštana masa, ne narušava mogućnost cijeljenja nakon ugradnje zubnih implantata.

Nedostatak kosti

U mnogim slučajevima, pacijenti koji su izgubili zube tijekom dužeg vremena mogu imati ozbiljan nedostatak kosti, što može otežati ili čak onemogućiti postavljanje implantata.

Uz moderne tehnike augmentacije kosti, moguće je obnoviti i povećati volumen kosti kako bi implantati bili stabilni i dugoročni.

Vijek trajanja zubnog implantata

Pravilno održavanje oralne higijene i redovite kontrole uz kvalitetu i osobitosti materijala od kojeg je zubni implantat izrađen omogućavaju da zubni implantati budu doživotna zamjena za nedostatak zuba.

Kiruške šablone (Guided surgery)

Kirurška šablona
Kirurška šablona

Za ugradnje zubnih implantata se danas može izraditi kirurška šablona, koja točno određuje poziciju implantata u odnosu na ostale anatomske strukture.

Za izradu šablone potrebno je preklopiti CT sken i 3D digitalni sken. U programu za izradu kirurških šablona izrađuje se plastična vodilica koja olakšava sam postupak ugradnje implantata.

Kirurške šablone na mjestu planirane implantacije imaju otvore ili kanale koji usmjeravaju svrdla pri preparaciji ležišta za implantat u čeljusnoj kosti.

Pomoću programa za izradu kirurške šablone unaprijed određujemo kako će izgledati zubi te s obzirom izgled zuba određujemo gdje se ugrađuje implantat. Takav postupak omogućuje visoku estetiku i funkcionalnost.

Planiranje postave implantata s obzirom na postavu zuba
Planiranje postave implantata s obzirom na postavu zuba

Upotreba kirurške šablone pokazala se izuzetno korisnom u graničnim slučajevima.

U slučaju nedostatka kosti šablona omogućava precizno postavljanje implantata unatoč ograničenjima.

Pomoću šablone može se osigurati da implantat bude postavljen tako da ne ošteti susjedne zube, živce ili krvne žile zbog blizine anatomskih struktura te različitog nagiba korijena susjednih zubi.

Kirurška šablona nošena zubima
Kirurška šablona nošena zubima

Ugradnje zubnih implantata u kombinaciji s kirurškom šablonom omogućava da se implantat postavi i bez odizanja zubnog mesa, što oporavak čini puno kraćim i ugodnijim za samog pacijenta. Za ugradnju implantata pritom treba puno manje vremena te sam zahvat čini bržim i ugodnijim.

U našoj klinici implantate postavljamo pomoću kirurških šablona koje izrađuje doktor dentalne medicine nakon pomne analize pacijentovog stanja kosti i mekih tkiva.
Doktor dentalne medicine unaprijed određuje duljinu, širinu i vrstu implantata u odnosu na poziciju gdje se ugrađuje implantat.

Proces ugradnje implantata pomoću kirurške šablone samim time postaje brži i sigurniji.

Zubni implantati Straumann® s doživotnom garancijom.

implantati straumann

Straumann implantati su visokokvalitetno rješenje za nadomjestak zuba, koje nudi niz implantata dizajniranih za različite stomatološke potrebe.

Poznat po svom preciznom inženjerstvu i naprednim materijalima, sustav koristi implantate od titana i cirkonija za biokompatibilnost, izdržljivost i izvrsnu oseointegraciju.

Straumann implantati dostupni su u različitim veličinama i konfiguracijama, za restauracije s jednim zubom, više zuba ili puni luk.

Inovativne značajke uključuju materijal Roxolid® za povećanu čvrstoću i površinsku tehnologiju SLActive® koja ubrzava zacjeljivanje i osigurava dugotrajnu stabilnost.

Straumann® Roxolid®

Straumann Roxolid
Straumann Roxolid

Roxolid® je legura visokih performansi koja se sastoji od 15 % cirkonija i 85 % titana.

Društvo Straumann posebno ju je osmislilo za upotrebu u implantološkoj dentalnoj medicini.

Odlikuje se visokom vlačnom čvrstoćom i izvrsnim sposobnostima oseointegracije, što ga čini materijalom izbora kod minimalno invazivnih postupaka.

Svojstva Roxolid® legure nude više povjerenja i više mogućnosti prilikom postavljanja implantata smanjenog promjera (Straumann® Bone Level Tapered Implant Ø 2,9 mm) i kraćih (Straumann® Standard Plus 4 mm Short Implant), posebno u slučajevima kada se može izbjeći augmentacija kosti.

Straumann SLActive®

SLActive® je Straumannova površina visokih performansi s velikim potencijalom cijeljenja.

Označava visoku predvidljivost i ubrzanu oseointegraciju.

Nedavna ispitivanja pokazuju izvanrednu kliničku učinkovitost implantata SLActive® čak i u vrlo zahtjevnim planovima liječenja i kod pacijenata s ugroženim zdravljem.

Zubni implantati u našoj klinici

Upravo zbog svih navedenih prednosti Straumann implantološkog sustava u našoj klinici ugrađujemo Straumann implantate s velikim postotkom uspješnosti.

U vrlo velikom postotku slučajeva, za ugradnju zubnih implantata koristimo kirurške šablone.

Kirurške šablone doprinose rješavanju graničnih implantoloških slučajeva te vrlo često omogućavaju postavljanje implantata bez potrebe za augmentacijom kosti.

Kirurške šablone nakon pomne analize modela i CBCT-a pacijenta izrađuje doktor dentalne medicine.

Nakon zahvata te razdoblja cijeljenja, protetski rad na implantatima u našoj klinici izrađuje se digitalno. Otisak zamjenjuje intraoralni skener te je sam postupak pojednostavljen i lagodniji za pacijenta.

Laboratoriji s kojima surađujemo su opremljeni visokokvalitetnim digitalnim uređajima te koriste samo najkvalitetnije komponente i materijale na tržištu.