Pravilna oralna higijena – sve što morate znati
ŠTO JE ORALNA HIGIJENA?
Oralna higijena je skup postupaka kojima održavamo optimalno zdravlje zuba i njihovih potpornih struktura, zubnog mesa i sluznice. Zašto je bitna oralna higijena?
Zanimljivo je da su zubi jedini dio unutar usne šupljine i našeg probavnog trakta koje je “mrtvo tkivo” i stanice na površini zuba se ne mijenjaju tijekom našeg života, dok se stanice na površini sluznice svih ostalih dijelova probavnog trakta (usta, želudac crijeva) kompletno zamjene svakih mjesec dana i na taj način se na njih ne može zalijepiti hrana i razviti biofilm bakterija koji nazivamo zubni plak .
Zubni plak
Zubni plak nastaje kada se na zube zalijepe ostatci hrane koji se mehanički ne očiste sa zuba. U toj strukturi se događa razvoj bakterija i bakterijskog biofilma koje luče kiseline koje otapaju zubnu caklinu uzrokujući zubni karijes.
Također, zubno meso na bakterije zubnog plaka reagira upalom koju nazivamo gingivitis a koji može dovesti do upale i povlačenja kosti i desni okolo zuba što nazivamo parodontitisom.
Zubni kamenac
Kada zubni plak kalcificira sa mineralima koji se nalaze u ljudskoj slini, nastaje zubni kamenac. Najčešće se to događa na području unutarnjih stijenki donjih prednjih zuba gdje se nalaze izvodi žlijezda slinovnica.
Zubni kamenac, jednom kada je stvoren, pacijent ne može sam očistiti već mora otići u posjet doktoru dentalne medicine koji taj posao napravi sa ultrazvučnim skidačem kamenca.
Prevencija nastanka zubnog kamenca je uklanjanje zubnog plaka na vrijeme kako ne bi prešao u zubni kamenac.
Sredstva za održavanje oralne higijene
Sredstva za održavanje oralne higijene možemo podijeliti na kemijska i mehanička. Kemijska sredstva su npr. pasta za zube, vodice za ispiranje usta, gelovi za floridaciju i slično.
Mehanička sredstva su npr. četkica za zube, interdentalne četkice, zubni konac, čistač jezika i slično.
Također, ne smijemo zaboraviti i na prehranu. Industrijski ne prerađena, cjelovita hrana je najbolji izbor za zdravlje cijelog organizma i prevenciju oboljenja zuba.
Kako održavati dobru oralnu higijenu
Kako bi najoptimalnije održavali higijenu usne šupljine potrebno je prvo znati koje sve ciljeve moramo zadovoljiti.
- Prvi i najočitiji je pranje vidljivih i četkici za zube dostupnih ploha zuba.
- Drugi cilj je čiščenje prostora između zuba.
- Treći cilj je čišćenje jezika.
Bitno je naglasiti da je mehaničko održavanje oralne higijene puno bitnije od kemijskog i kada bi birali dva najbitnija sredstva za oralnu higijenu, na prvom mjestu bi to bila četkica za zube a zatim zubni konac ili interdentalne četkice.
Tek na trećem mjestu je zubna pasta koja je jako bitna ali mehaničko čišćenje je najbitnije.
Oralna higijena treba se provoditi minimalno dva puta dnevno.
Perete li pravilno zube?
Četkanje zubi se provodi sa četkicom i pastom. Vanjske i unutarnje plohe zuba peru se na na način da mekanu četkicu za zube usmjerite pod kutem od 45 stupnjeva na prijelaz zuba i zubnog mesa i napravite par vibrirajućih pokreta na svakom zubu i onda pređete na sljedeći zub .
Okluzalne (grizne) plohe zuba peru se ili kružnim pokretima, pokretima naprijed-nazad i rotacijom glave četkice kako bi izbacili hranu iz fisura koje se nalaze u griznim plohama.
Vrlo je važno da se operu sve plohe svih zuba. Kako bi bili sigurni da ćete to ostvariti, najbolje je koristiti uvijek isti obrazac.
Npr. prvo četkate vanjske plohe zuba na način da krenete od gornjeg desnog zadnjeg zuba pa preko prednjih gornjih zuba dođete do lijevog gornjeg zadnjeg zuba i onda se spustite na donji lijevi zadnji zub te preko prednjih donjih zuba dođete do zadnjeg donjeg lijevog zuba.
Zatim se u obrnutom smjeru vratite perući unutarnje plohe zuba, također usmjeravajući mekanu četkicu pod 45 stupnjeva na zubno meso i na način da krenete od zadnjeg donjeg desnog zuba preko donjih prednjih zuba na zadnji lijevi zub te se prebacite na gornji zadnji lijevi zub i pomičete u desno do zadnjeg desnog zuba.
Za kraj operete grizne plohe zuba prateći isti obrazac kretanja kao i prilikom pranja vanjskih ploha zuba.
Na kraju postupka vizualno provjerite ima li negdje ostataka hrane.
Na ovaj način smo sigurni da smo uklonili zubni plak na zubima sa svih ploha gdje četkica za zube može pristupiti.
Električna ili klasična četkica zubna četkica?
Iako su električne četkice nešto efikasnije odrade četkanje zubi, sa običnom četkicom se može postići jednaki izvrstan posao.
Također, kod električnih četkica treba pogotovo paziti da su mekane da ne izazovu traumu zubnog mesa i treba preferirati vibracijske naspram rotirajućih električnih četkica.
Pasta za zube
Potrebno je koristiti pastu za zube koja u sebi sadrži flor. Također, kod parodotnih oboljenja, dobro je koristiti pastu sa klorheksidin diglukonatom koji je antiseptik i pomaže u redukciji bakterija koje uzrokoju parodonte bolesti.
Što je vodica za ispiranje usta?
Vodice za ispiranje usta dobro su pomoćno kemijsko sredstvo za održavanje oralne higijene ali nisu nepohodne u normalnim slučajevima.
Također, potrebno je paziti da se dugoročno ne koriste vodice za ispiranje koje u sebi sadrže alkohol jer tijekom dugog vremenskog razdoblja korištenja mogu dovesti i do karcinoma usne šupljine.
Vodeni tuševi
Vodeni tuševi su također dodatni alat za provođenje oralne higijene. Ne mogu zamijeniti četkicu i pastu za zube te zubni konac ili interdentalne četkice ali za perfekcioniste ili specifična stanja koja zahtjevaju pojačanu oralnu higijenu, izvrsno su dodatno sredstvo u optimalnom održavanju oralne higijene.
Čišćenje prostora između zubi
Vrlo često, ovaj dio higijene je nepravedno zapostavljen i nije dovoljno naglašena njegova važnost. Koliko god prali zube se četkicom i pastom za zube, ona ne može doći do ploha zuba gdje se zubi dodiruju i upravo na ovom mjestu ne održavanja higijene tih ploha zuba može dovesti do razvoja zubnog plaka koji uzrokuje karijes zubi i upalne bolesti parodonta.
Ovaj prostor između zuba (interdentalni prostor) se održava sa zubnim koncem ili interdentalnim četkicama.
Zubni konac
Zubni konac se koristi na način da se stvori jaka tenzija između prsta dvije ruke i onda nježno uđe u prostor između dva zuba kako ne bi udarali u zubno meso koje se nalazi između zuba.
U svaki prostor između dva ista zuba potrebno je ući po dva puta, jednom se vraćajući po plohi jednoga drugi put po plohi drugog zuba. Kako bi bili sigurni da ćete oprati sve plohe zuba, potrebno je slijediti obrazac kretanja koji smo naveli prilikom pranja vanjskih ploha zuba četkicom za zube.
Interdentalne četkice
Interdentalne četkice je potrebno koristiti na način da se sa vanjske strane zuba uđe u prostor između zuba i sa glavom interdentalne četkice izađete na predio unutarnjih ploha zuba. Dovoljno je jednom ući i izaći kako bi se provela dobra interdentalna higijena područja između dva susjedna zuba.
Bitno je naglasiti da je potrebno pronaći optimalnu debljinu interdentalnih četkica za pojedine prostore između zuba. Prostori između zuba su nejednake veličine u u slučaju gdje su ti prostori jako uski, potrebno je koristiti najtanje interdentalne četkice a u tamo gdje su prostori širi, deblje.
Kako bi bili sigurni da ćete oprati sve plohe zuba, potrebno je slijediti obrazac kretanja koji smo naveli prilikom pranja vanjskih ploha zuba četkicom za zube.
Iako struka ne radi razliku između kvalitete interdentalne higijene sa zubnim koncem i interdentalnih četkica, osobno mišljenje je da je konac bolji izbor budući da interdentalne četkice mogu pristupiti onom dijelu zuba gdje su dva susjedna zuba čvrsto naslonjeni jedan na drugoga i očisti prostor koji se u slučaju donjih zuba nalazi ispod a u slučaju gornjih zuba iznad te “kontaktne točke”.
Također, iako nema dogovorenog pravilnog redoslijeda, osobno preferiram čistiti prvo interdentalne prostore pa tek onda prati zube sa četkicom i pastom za zube budući da na taj način pasta za zube, kemijskim može dijelovati na već mehanički očišćena područja između zuba.
Četkanje jezika
Oralna higijena završava sa čišćenjem korijena jezika koji može prouzrokovati neugodan zadah. U ovom postupku se može koristiti ili čistač jezika ili četkica za zube sa zubnom pastom.
Izbor zubne paste je također bitan za neutralizaciju neugodnog mirisa u ustima. Jako dobrom pastom u ovu svrhu se pokazala zubna pasta Paradontax koja također blagotvorno djeluje i na bolesti parodonta zuba.
Četkanje jezika se provodi na način da se jezik gurne naprijed i onda četkicom i pastom za zube ili čistačem jezika se naprave pokreti odnazad prema naprijed, kretajući od najdublje točke jezika koju možete tolerirati a da ne izazove nadražaj na povraćanje.
Važnost oralne higijene
Pravilnim provođenjem higijene usne šupljine uvelike si povećavamo opće zdravlje i kvalitetu života, izbjegavajući razna neugodna medicinska stanja do kojih mogu dovesti različita patološka stanje na Vašim zubima i njihovim potpornim strukturama.
Kada su jednom pravilno savladani, postupci kojima se provodi oralna higijena su jednostavni i jeftini te se na njih troši minimalno vremena a preveniraju se zahtjevni i skupi postupci popravka patoloških stanja unutar Vaše usne šupljine.